Dlaczego warto czytać ze zrozumieniem?

Co do tego, że czytanie jest niezbędną umiejętnością w życiu każdego człowieka, w dzisiejszych czasach chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jeszcze na początku ubiegłego stulecia można było z łatwością spotkać osoby, zwłaszcza na wsi, które tej umiejętności nie posiadały. Obowiązek edukacji wczesnoszkolnej sprawił, iż analfabetyzm został praktycznie całkowicie wyeliminowany.

Kiedy zacząć uczyć dziecko czytać?

Zasadniczo, to im wcześniej tym lepiej. Warto jednak zwrócić uwagę na moment, w którym maluch sam zacznie wykazywać zainteresowanie słowem pisanym. Zmuszanie dziecka na siłę do nauki czytania może przynieść skutek zupełnie odwrotny do zamierzonego. W pierwszej fazie można zacząć od poznawania literek i składania je w sylaby. Na czytanie ze zrozumieniem przyjdzie czas na późniejszym etapie nauki.

Problem współczesności – brak rozumienia tekstu

Pomimo tego, że obecnie można ze świecą szukać osoby niepotrafiącej czytać, a i tak istnieje duże prawdopodobieństwo że się jej nie znajdzie, to pojawia się inny problem. Spora grupa osób owszem, czytać potrafi, ale kompletnie nie rozumie tego co czyta. Ważne, aby czytać ze zrozumieniem, bo tylko wówczas można pojąć pełny sens napisanego tekstu. To jak ważna jest to sprawa, podkreśla fakt, iż na maturze pisemnej z języka polskiego znajdują się zadania na czytanie ze zrozumieniem – do tekstu załączone są pytania, na które należy odpowiedzieć.